NAPADENÍ NOŽEM

Jedním z nejnebezpečnějších druhů napadení je napadení nožem. V poslední době jsme bohužel svědky stále častějších útoků a napadení nožem se tak stává smutnou součástí reality všedního dne.

PROČ PRÁVĚ ÚTOK NOŽEM?

Nůž je levná a účinná zbraň, snadno a skrytě se nosí. ´Útočník nemusí být při zacházení žádný profesionál, aby vám způsobil vážná nebo smrtelná poranění. Útoky nožem jsou rychlé, agresivní, vedené z bezprostřední blízkosti a jsou většinou smrtelné.

JAK SE BRÁNIT V PŘÍPADĚ NAPADENÍ NOŽEM ZEPŘEDU?

Nejdůležitější: můžete-li, UTEČTE! Nehrajte si na hrdiny (pozn. hrdinů jsou plné hřbitovy) a přivolejte policii. Pokud nemůžete utéci a máte u sebe nějaký předmět (kabelka, taška, notebook, kniha, časopis apod.), použijte tento předmět jako štít, který vložíte mezi sebe a útočící nůž. Získáte tím prostor a čas pro útěk a přivolání policie.

V případě, že již nemáte prostor ani čas utéci, zaujměte obranný postoj, viz. obr. 1-1A, kterým si dokážete ochránit životně důležité orgány před zraněním. Nohy jsou postaveny na šířku vašich ramen, špičky nohou míří směrem k útočníkovi. Svoji levou ruku ohněte do tupého úhlu (cca 100-120 stupňů), dlaň směřuje k vašemu tělu. Takto pokrčenou ruku nastavte tak, aby se špičky prstů levé ruky dotkly vašeho pravého boku. Ohnutou a nasměrovanou ruku odtáhněte cca 40-50cm od těla. Tato ruka vám bude tvořit štít, kterým si kryjete dolní polovinu svého těla.

Pravou ruku předpažte, ohněte v lokti a dotkněte se špičkami prstů levé strany krku. Takto ohnutou a směrově orientovanou ruku odtáhněte do vzdálenosti cca 40-50cm od svého těla, dlaní směřující k vašemu obličeji, viz. obr. 1-1A. V tomto nastaveném postoji a stěračovým pohybem vašich předloktí směrem nahoru a dolů, viz. obr. 2-4, jste schopni pokrýt většinu útoků nožem vedených zepředu. Po vykrytí útoku a zastavení nože předloktím vaší ruky útočníka odstrčte – získáte tím prostor pro útěk. Zavolejte policii.

chci lekci sebeobrany

Obrana proti útoku nožem

chci lekci sebeobrany

Komentáře
 1. Petr napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za článek. Co si myslíte o pepřových a jiných obraných sprejích? Má obránce šanci se s nimi ubránit, jak je uvedeno zde http://www.army-store.net/clanky/obranne-spreje-a-jejich-uziti ?

  • maca.karman@gmail.com napsal:

   Dobrý den děkuji za dotaz.
   V podstatě se dá říci, že tento článek je pravdivý. Pokud vyberete vhodný typ spreje a budete se držet pokynů, dá se říci, že jste schopen se úspěšně ubránit útoku. Je třeba si ale uvědomit, že to není všelék. Existuje mnoho okolností, které účinnost spreje mohou výrazně ztlumit. Například spousta lidí je rezistentních a chvilku trvá, než dojde k účinku spreje. Dále hraje roli také prostředí, protivítr apod.
   Osobně jsem to testoval. Po vystříkání spreje z bezprostřední blízkosti do mého obličeje jsem byl schopen obránci zasadit 40 bodných ran. Vždy je třeba pečlivě vybrat typ spreje a to s ohledem na:
   – kde pravděpodobně sprej použiji
   – obsah účinné látky (vybírat sprej tak, aby byl obsah účinné látky co největší)
   – dokáži včas identifikovat hrozbu a sprej použít?

   Je důležité si uvědomit, že vždy je lepší umět se bránit i bez technických prostředků. Technologie mohou kdykoliv selhat.
   Pokud se dokážete bránit holýma rukama budete vždy úspěšnější.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Chci vědět co je nového

  Zadejte, prosím, vaši emailovou adresu

 • Kategorie